Jak przebiega badanie wzroku?
Badanie wzroku pozwala wykryć wadę, a także chorobę narządu. Kiedy zauważamy problem z widzeniem, odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości i pogarsza się nasze samopoczucie, powinniśmy skontrolować wzrok. U okulisty zazwyczaj trzeba długo czekać na wizytę, więc warto wybrać się do optyka.
Kiedy badać wzrok?
Badania profilaktyczne warto wykonywać co dwa lata, ale po 40. roku życia znacznie częściej. Z wiekiem pogarsza się widzenie i pojawiają się dolegliwości, które wymagają podjęcia leczenia. Kiedy zauważamy, że gorzej widzimy, nasze oczy są zmęczone, zaczerwienione, pieką, łzawią, a do tego odczuwamy bóle głowy, jak najszybciej zbadajmy wzrok u okulisty lub w Salonach optycznych Gal-optyk. Oczy są najważniejsze, dlatego powinniśmy o nie dbać. Szczególnie w obecnych czasach, gdy używamy urządzeń elektronicznych. Wzrok słabnie, bo nie zwracamy uwagi na oświetlenie, odległość oczu od monitorów, smartfonów i telewizorów, z których korzystamy. Podczas czytania książki również powinniśmy stosować się do zaleceń lekarzy.
Jak przebiega badanie wzroku?
Komputerowe badanie wzroku pozwala wykazać wadę i chorobę oczu, ale jest jedynie wstępną analizą. Wykonywane jest w pozycji siedzącej. Ostrość widzenia sprawdzana za pomocą tablicy Snellena odbywa się na stojąco. Zakrywamy jedno oko, by drugim odczytać litery lub obrazki różnej wielkości. Specjalistycznym jest natomiast tonometria, przeprowadzana z użyciem kropli znieczulających. Badanie pola widzenia polega jedynie na patrzeniu w punkt świetlny. Oczywiście jest więcej badań, które przeprowadza okulista, gdy zachodzi taka potrzeba. Wszystkie przebiegają łagodnie, więc nie musimy się obawiać bólu. Do specjalisty kieruje również optyk, po wykonaniu analizy na nowoczesnym sprzęcie, podejrzewając schorzenie. Kiedy tylko jest konieczna korekta wzroku, nie ma potrzeby poddawania się badaniom okulistycznym. W salonie optycznym wykonane zostaną szkła okularowe lub kontaktowe i dobierane oprawki.