Czym są okulary progresywne i dla kogo są przeznaczone?
Jedna para okularów zarówno do dali, jak i do bliży? Dla osób zmagających się z prezbiopią, czyli problemami z widzeniem zarówno z dalekich jak i bliskich odległości. Problem ten, spowodowany starzeniem się organizmu, dotyka osoby po 40. roku życia. Rozwiązaniem na noszenie przy sobie dwóch par okularów i ich ciągłą zamianę, są soczewki progresywne. Dlaczego warto zainwestować w takie okulary?
Jak działają okulary progresywne?
Okulary progresywne to okulary wieloogniskowe. Soczewki pozwalają na widzenie w trzech polach: górne pole odpowiada za wyraźne widzenie dali, dolne pole za wyraźne widzenie bliży, a środkowa część soczewki odpowiada za wyraźny obraz pośredni. Boczne części soczewek progresywnych to tak zwane obszary peryferyjne, są one nieaktywne. Okulary progresywne poprawiają komfort widzenia i funkcjonowania, dzięki poprawie wzroku zarówno w przypadku krótko- jak i dalekowzroczności. Należy pamiętać, że tak samo jak w przypadku szkieł jednoogniskowych, należy kontrolować widzenie w nich i w miarę postępowania wad wzroku, wymieniać.
Kto powinien rozważyć zakup okularów progresywnych?
Kupno okularów progresywnych wiąże się z większymi kosztami, niż soczewek działających tylko przy widzeniu dali lub bliży. Taki zakup powinien jednak rozważyć każdy po 40 roku życia, kto ma problemy z odczytywaniem tekstów gazet czy książek, rozmazanym obrazem w telewizji czy na ekranie komputera, lub odczytywaniem tekstów sms-ów.
Kluczowa jest adaptacja
Okulary progresywne to komfortowe i nowoczesne rozwiązanie, ale należy przygotować się, że adaptacja do tego sposobu korekcji wzroku wymaga czasu. Przy zakupie takich szkieł warto skorzystać z oferty profesjonalnego salonu optycznego, w którym eksperci wyjaśnią, jak długo potrwa adaptacja do okularów progresywnych i jak ją wspierać.